08.04.2017 00:00

Den s autismem

Minulou sobotu jsem se se svými psími holkami zúčastnila akce s názvem „Den s autismem, která se konala v Ostravě v obchodním centru Karolina a pořádal jí denní stacionář Mikasa z.s.. Zpočátku jsem měla jisté obavy o to, jak to v tak obrovském a uzavřeném prostoru zvládneme, ale nakonec jsem byla velmi překvapena. Tento den byl věnován hlavně autistickým dětem a lidem a účelem bylo zvýšit podvědomí o autismu a ukázat lidem, co dokáže člověk s autismem, a proto jsme se setkali jak s dětmi zdravými, tak s dětmi, které každý den bojují a snaží se vyrovnat svým vrstevníkům.
Akce začínala v 9 hodin ráno a byla přístupná široké veřejnosti. Připravily jsme si stanoviště, nachystaly hlavolamy, aktivity, pamlsky a dočkaly jsme se prvních návštěvníků. Terrynka s Bonnie každého nadšeně vítaly. Děti dostaly na začátku arch, aby mohly obejít všechna stanoviště včetně toho našeho „pejskového“. Na stanovištích plnily úkoly, poté byly odměněny samolepkami do archu, a po návštěvě všech stanovišť a splnění úkolů je čekala odměna. Na našem stanovišti bylo již od začátku rušno. Pejsky obdivovali i kolemjdoucí a nakupující, a tak byl kolem nás neustále hlouček lidí. Děti, které přišly i s archem, měly různé úkoly – učesat pejska, připravit mu hlavolam, projít se s ním na vodítku, proběhnout s ním tunel, odměnit ho, dát mu povely, aj. Všechny děti se nadšeně vrhaly do plnění úkolů a rodiče s nimi. Bylo radost je pozorovat, stejně tak i Terrynku s Bonnie, které si to vyloženě užívaly.
Celá akce byla moc fajn, moc jsme si to užily a posunulo nás to zase o krok dál. Mně osobně to dalo hodně. Pozměnila jsem svůj názor na některé věci, a hlavně jsem začala přemýšlet zase trochu jinak – tím podnětem k tomu všemu bylo motto o autismu, které bylo všude viditelné: „Mám svůj svět…. No a co?!?!“ Já ho mám taky, máme ho všichni… Akorát se stále snažíme ztotožňovat a srovnávat s ostatními. Inspirujme se autisty a žijme si ve vlastním světě. Vždyť každý z nás máme svou vlastní vizi světa, tak sem s ní!
Veronika s Terry & Bonnie


 

—————

Zpět


Kontakt

SmilingDog z.s.

+420 607119914