11.10.2014 21:02

Pes v canisterapii

Naše návštěvy v Domově pro seniory mě vedou k zamyšlení - tedy jedna konkrétní klientka, která vždy když uvidí psa canisterapeuta vyrukuje s hláškou: ,,chudáčku pesečku".

Je opravdu pes canisterapeut chudáček?

Stejně jako lidé, jsou psi různých povah a typů. Je to asi fajn, představte si jak by byl ten svět jednotvárný kdybychom byli všichni stejní. Proto i u psů v canisterapii platí, že každý z nich vykonává tuto činnost s jiným vztahem a nasazením. A jako všude kde je v hlavní roli člověk platí, že hodně záleží na přístupu - na tom jak své psy vedeme, vychováváme, připravujeme na canis dráhu a hlavně jak s nimi pak v praxi dále pracujeme.

Pro canisterapii by měl mít pes v základních předpokladech lásku a kontaktnost k lidem. Pokud tohle chybí, může pes za jistých okolností canisterapii dělat, ale věřte že nebude šťastný. Velmi si vážím lidí, kteří tohle dokáží respektovat. Jako například jedna nejmenovaná uchazečka o canisterapeutický výcvik - v naší diskuzi jsme došly na to, že její pes vlastně kontakt s lidmi nevyhledává, není pro něj potěšením a canis psa by dělal jen kvůli ní, jen proto že by to panička chtěla. Nakonec se panička rozhodla že canisterapii dělat nebudou a já si tohoto rozhodnutí opravdu vážím. Jistě najdou uplatnění v jiných činnostech, které je budou naplňovat oba.

Na druhou stranu láska a kontaktnost k lidem není vše. Je potřeba souhra týmu pes a člověk, protože canisterapie je týmová práce. Psa je potřeba od malinka vychovávat a vést k poslušnosti a sebeovládání se. Tohle je hodně důležité, mít psa pod kontrolou a vědět že se ovládne když je potřeba. Pes velice dobře pozná jestli pracuje doopravdy, nebo jde jen o nácvik. O tom jsem se přesvědčila nesčetněkrát. Pokud je v přímém kontaktu s klientem, pracuje mnohem ohleduplněji a spolehlivěji. Dokáže sám vycítit a poznat kde je to ,,slabé" místo které je potřeba léčit a chytrý canisterapeut který zná svého psa se řídí jeho instinktem, pocity a chováním. Takto pracující týmy jsou na ,,stejné vlně", pes je rovnocenným parťákem a oba tato činnost naplňuje.

Kdy je pes chudáček? Bohužel se to může stát, a jako v jiných odvětvích a činnostech i tady je za tím pán tvorstva, tedy člověk. Stejně jako v běžném životě, v jiných činnostech a psích sportech i v canisterapii platí, že chudáčkem pesečkem se stává pes, kterého jeho majitel nerespektuje a přetěžuje. Mnoho se dnes hovoří o stresu, o stresu ve psích sportech se nedávno v naší škole konala i přednáška. I když nepovažuji canisterapii za sport, i tady jde vidět psy kteří pracují ve stresu a pod tlakem. Psi kteří bývají přetěžováni a nikdo je nerespektuje se mohou dostat do pozice chudáčků. A stejně jako u lidské části canis týmu, i u psa hrozí zlom a vyhoření.

Co napsat závěrem?

To jaký život pes prožije je v našich rukou - nás majitelů, kteří za něj neseme odpovědnost. Vše bychom měli dělat s rozmyslem a respektem k životu. U canisterapie to platí trojnásob - je potřeba zohlednit potřeby klientů a canis týmu. Až zase uslyším na příští návštěvě klientku, mohu se s klidem její hlášce pousmát. I když  - v hlavě někde vzadu mi zůstává myšlenka na to, že bohužel u některých psů tahle hláška není vtipem, ale realitou.

Přeji Vám všem pohodu a krásné dny.

Kamila a Annie

 

—————

Zpět


Kontakt

SmilingDog z.s.

+420 607119914